Донорство крові та її компонентів – добровільний акт волевиявлення людини, що полягає у даванні крові або її компонентів для подальшого безпосереднього використання їх для лікування, виготовлення відповідних лікарських препаратів.

ЯК ДОНОРСТВО ВПЛИВАЄ НА ЗДОРОВ’Я

Здача крові є безпечною для донора, оскільки для забору крові та її компонентів використовуються одноразові стерильні індивідуальні системи контейнерів.
Донація – це дуже проста процедура. Донорство безпечне для організму здорової людини, а кроводачі не можуть викликати звикання, так як організм людини еволюційно пристосований до кровопускання. Дотримуючись покладених інтервалів між кроводачами ви ніколи не заподієте шкоди своєму здоров’ю.
Багаторічні спостереження за донорами, які здають кров на протязі тривалого часу не виявили у них ніяких відхилень, пов’язаних з кроводачами. Кровопускання в науково – обґрунтованих дозах має деякий стимулюючий ефект, тому донори активні і життєрадісні люди.
Стандартний об’єм однієї кроводачі 450 мл крові, плазми – 600мл. Здача цільної крові займає не більше 15 хвилин, здача компонентів крові (плазми, тромбоцитів) триває 30-40 хвилин.

ЯК ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ЗДАЧІ КРОВІ ТА ЇЇ КОМПОНЕНТІВ

1. Гарно відпочиньте і виспіться. Не можна здавати кров після нічної зміни.
2. Напередодні відмовтеся від вживання жирної, смаженої, гострої та копченої їжі, жирного молока, сметани, масла, яєць, бананів.
3. Рекомендується солодкий чай, компот, узвар, соки, морси, мінеральна вода, овочі фрукти.
4. Зранку легкий сніданок та чай з печивом.
5. Не вживайте алкоголь та енергетичні напої за 48 годин (2доби) до процедури здачі крові, лікарські засоби за 72 години (3 доби), не куріть протягом 2 годин до процедури та протягом 2-3 годин після.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ДОНОРУ ПІСЛЯ КРОВОДАЧІ

1. Безпосередньо після кроводачі зігніть руку в лікті і тримайте в зігнутому положенні 5 – 10 хвилин.
2. Відпочиньте 10 хвилин, а у випадку поганого самопочуття негайно повідомте медичний персонал.
3. Після донації не куріть 2 години.
4. Протягом 8 годин не можна займатися важкою фізичною працею, вживати спиртні напої, управляти транспортними засобами, працювати на висоті.

       1. Як стати донором

Донором може бути будь-який дієздатний і здоровий громадянин України віком від 18 років, який пройшов відповідне медичне обстеження і в якого немає протипоказань до донорства.
Для того, щоб стати донором:
1. Зверніться до Тернопільського обласного центру служби крові або у районний лікувально – профілактичний заклад.

2. Візьміть із собою документ, що посвідчує особу.

3. Пройдіть реєстрацію, медичний огляд та лабораторне обстеження крові перед донацією.

4. Заповніть анкету – опитувальник особи, яка виявила бажання стати донором, про наявність захворювань та форм ризикованої поведінки.

Увага! При заповненні анкети особою, яка виявила бажання бути донором, інформація про стан свого здоров’я має бути правдивою, тому що у разі навмисного приховування або неправдивих відомостей така особа згідно зі статтею 21 Закону України «Про донорство крові та (або) її компонентів» притягається до адміністративної, цивільно-правової або кримінальної відповідальності , встановленої законодавством. Усвідомлення, що будь – яка невірна інформація або приховування фактів може завдати шкоду здоров’ю донора або реципієнта підтверджується особистим підписом донора в анкеті.

5. Від медичного персоналу ви отримаєте детальну інформацію:
– про донорство, права та обов’язки, необхідність обстеження, збору анамнезу, «інформованої згоди» на проведення обстежень і процедури донації, захист ваших персональних даних;
– про сутність процедур донації,тобто про методи заготівлі крові та її компонентів.

6. Тільки тоді, коли лабораторні аналізи крові і медичне обстеження лікарів не виявлять відхилень від норми, ви зможете стати донором. Головна мета такої перевірки – максимум користі хворому і ніякої шкоди донору.

При відсутності протипоказів до донорства лікар визначить вид донорства – (кроводача, плазмаферез, тромбоцитаферез), обсяг донації крові, плазми, тромбоцитів.

Увага! Особа, яка виявила бажання стати донором, може отримати безоплатно довідку про стан свого здоров’я на підставі результатів обстежень, проведених перед здаванням крові та «Довідку щодо обстеження донора», яка видається недопущеному до кроводачі за медичними протипоказаннями або донору, допущеному до кроводачі, але з технічних причин кров у нього не взято.
А у випадку, якщо ви стали донором, ви зможете отримати безоплатно довідку про результати лабораторних досліджень крові, проведених до і після донації.
Обов’язок центру служби крові повідомити донора про відхилення показників обстеження від норми, в тому числі про результати досліджень із виявлення маркерів інфекційних захворювань та відсторонення у випадку позитивних результатів лабораторного обстеження.