14 ЧЕРВНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДОНОРА КРОВІ

14 червня 2023 року в Україні традиційно відзначається «Всесвітній день донора крові», який заснований в травні 2005 року у ході 58-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я в Женеві. Саме цього дня народився австралійський лікар – імунолог Карл Ландштейнер, який отримав Нобелівську премію за відкриття груп крові людини.

Донорство крові та її компонентів – добровільний акт волевиявлення людини, що полягає у здаванні крові для подальшого безпосереднього використання для лікування хворих, виготовлення лікарських препаратів. Донорство – високий акт гуманізму. Це своєрідне біологічне і соціальне явище, яке виникло в результаті потреб охорони здоров’я, пов’язаних з розвитком переливання крові як лікувального методу. Слово “донор” походить від латинського слова «donore», що означає «дарувати». Донор – особа, яка добровільно надає частину своєї крові (тканини) для переливання або пересадки людині, якій це потрібно (реципієнту). За короткий період часу донорство подолало великий шлях розвитку – від поодиноких ентузіастів до широких верств населення. Весь світовий досвід донорського руху показав, що тільки добровільне безкоштовне, за покликом душі здавання крові є найбільш надійним засобом забезпечення безпеки реципієнта, оскільки донор не одержує від цього ніякого прибутку. Добровільному безоплатному донорству немає альтернативи.

Тема цьогорічної кампанії, присвяченій Всесвітньому дню донора крові, – «Здавайте кров, здавайте плазму, даруйте людям життя і робіть це частіше». Вона висвітлює основні людські цінності альтруїзму, поваги, співпереживання та доброти, які підкреслюють та підтримують добровільні неоплачені системи донорства крові. Донор дарує шанс на збереження життя та одужання, ще один день народження. Метою заходу є залучення здорових людей до донорства крові. У цей День звертається увага на необхідність регулярної здачі крові для запобігання її дефіциту в лікувальних закладах.

Забезпечення достатніх запасів компонентів крові є невід’ємною частиною державної політики та інфраструктури системи охорони здоров’я, а сама донорська кров розглядається як стратегічний ресурс. Більше того, ми маємо усі підстави говорити про донорство як про невід’ємний елемент національної безпеки будь-якого сучасного суспільства, тоді як скорочення об’ємів забезпечення компонентами крові та (чи) зниження їх якості представляє загрозу для національної безпеки.

Донорство є вкрай важливим у сьогоднішніх умовах, коли у нашій країні йде повномасштабна війна. У нелегкі для України часи переливання компонентів крові є шансом на збереження життя багатьох поранених мешканців та бійців, які стоять на захисті нашої країни, пацієнтам у лікарнях.

На щастя, у цей складний час для багатьох людей добровільна здача крові – це почесна і благородна справа, адже люди, які віддають частку себе іншому, є справжніми громадянами своєї держави.

Всесвітня організація охорони здоров’я обрала 14 червня в якості дня для вияву вдячності мільйонам людей, які рятують життя і зберігають здоров’я інших людей, здаючи свою кров. У всіх регіонах України відбуваються урочистості, щоб привітати великодушних людей — донорів крові.

З метою вшанування донорів крові та її компонентів, а також з метою висловлення подяки за їх жертовність, людяність, самовідданість, безповоротну допомогу  в Тернопільському обласному центрі служби крові також буде вручено подяки регулярним донорам.  Крім того, на Тернопільщині цьогоріч нагрудним знаком «Почесний донор України» з врученням посвідчення до нього нагороджено 8 донорів.

З метою підтримки донорського руху та популяризації системного безоплатного добровільного донорства крові з червня 2023 року по червень 2024 року триватиме інформаційно-просвітницька кампанія «Розквітай», ініційована ГО «Всеукраїнська асоціація донорів України». У рамках кампанії планується висадити алею гортензій, як символу кампанії «Розквітай».

Запрошуємо всіх небайдужих людей підтримати заходи, присвячені Всесвітньому дню донорства, адже бути донором – почесна і благородна справа. Пам’ятайте: лише півлітра донорської крові може врятувати життя людини! Можливо, саме Ваша кров подарує життя людині, яка зазнала лиха!

           ЄДНІСТЬ – Є ЗАПОРУКОЮ СПІЛЬНОЇ ПЕРМОГИ!!!

 

 

Кров – «незамінимі ліки». В наш час навряд чи знайдеться людина, яка не чула би слово «донор».
Донор – не посада і не професія. Це той, хто з доброї волі дає свою кров людям, які цього потребують.
Ні один з видів сучасної допомоги не потребує такого ступеня підтримки населення, як застосування крові або її лікувальних препаратів, яке засновано на донорстві і повністю від нього залежить. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я щорічно кожна вісімдесята людина планети потребує лікування з допомогою переливання крові, її компонентів чи препаратів. В даний час і в майбутньому життя і здоров’я людей в багатьох випадках будуть залежити не тільки від майстерності лікаря і піклування медичного персоналу, але і від переливання поки що незамінимих «живих ліків» – крові, а отже і від донора.
Донорська кров використовується в боротьбі з головними хворобами тисячоліття – злоякісними новоутвореннями і серцево-судинними захворюваннями. Досягнення хірургії в лікуванні різних форм раку, а також вроджених і набутих вад серця в багатьох випадках пов’язані з розвитком переливання крові. Донорська кров робить можливими хірургічні операції на відкритому серці з застосовуванням апаратів штучного кровообігу. Значення переливання крові та її компонентів сьогодні важко переоцінити . В акушерській практиці, при травмах, оперативних втручаннях, опіках, захворюваннях крові та інших патологіях незамінимими ліками є кров та її складники.

Завідувач донорського відділу Наталя Петрівна Скочиляс