Алкоголь та донорство
Одна з умов перед донацією крові — заборона вживати алкогольні напої за 48 годин.
Чому саме? Чи впливає алкоголь на якість крові?
Так і дуже. Якщо людина спробує прийти з вчорашнього похмілля та стати донором крові, це буде неможливо, тому що показники аналізу крові будуть недопустимі до процедури.
Просто пам’ятайте! Алкоголь унеможливлює надання точних показників аналізу крові та визначення стану організму людини перед донацією.
А ще:
-
Підвищується показник згортання крові. Це відбувається через те, що етанол розчиняє жирову оболонку еритроцитів, які склеюються між собою. Підвищене згортання говорить про наявність захворювання.
-
Падає рівень гемоглобіну в зв’язку з падінням рівня еритроцитів. Якщо випити спиртне напередодні, то рівень гемоглобіну впаде навіть у здорової людини. В такому випадку донор непритомніє від втрати 0,5 літра крові.
-
Коли вживаємо алкоголь, в крові змінюється рівень глюкози, деяких мінералів, вітамінів, переносників жирів (ліпопротеїнів) і деяких ферментів.
-
Підвищується ризик утворення тромбів, так як кров згортається занадто швидко.
Після здачі крові важливо дотримуватися порад для відновлення, зокрема уникати алкогольних напоїв протягом щонайменше 12 годин.
Чому?
Алкоголь розширює судини, що призводить до того, що менша кількість крові доступна для циркуляції в мозку. Це може призвести до запаморочення та непритомності та мати довгострокову шкоду для вас.
Не вживайте алкоголь до та після донацій крові, це може призвести до проблем з рівнем гідратації та затягувати відновлення.
Як відомо, безпечної дози алкоголю не існує. Краще взагалі відмовитися від алкогольних напоїв та вести здоровий спосіб життя. Але, якщо не готові взагалі відмовитися, споживайте відповідально та знижуйте ризики шкоди для здоров’я.
Як? Вживайте більше чистої води, коли випиваєте алкогольні напої. А знаєте чому?
Алкоголь діє на ниркові канальці, і ті перестають вбирати воду та мінерали назад. Так ми втрачаємо більше рідини, ніж випили з напоєм. Тут і виникає зневоднення, а тим часом концентрація спирту в крові росте.
Дослідження показали, що люди погано розуміють сигнали тіла про спрагу, і п’ють забагато алкоголю, бо хочуть саме пити, а не напитися. Чергуйте келих і склянку із чистою водою. 90% симптомів похмілля є прямим наслідком зневоднення. Вода відіграє ключову роль у підтриманні нашого організму в здоровому стані, а це може виявитися проблематичним, якщо організм зневоднений.
Вода рятує від поганого настрою, зниження уваги й пам’яті, вона безпечніша ніж кава чи чай і її обо’язково треба пити.
Не забувайте, вода має значення для здоров’я нашого організму та наразі здоров’я тих хто потребує донорської крові.
РІКА ЖИТТЯ.
Як поповнити втрату крові людиною? А на скільки гранично допустима ця втрата? Наш організм може компенсувати своїми силами втрату 10-15% об’єму циркулюючої крові, що складає приблизно 500 мл в дорослої людини. Така втрата не призводить до будь-яких серйозних порушень в діяльності організму людини. А якщо втрата крові значна і перевищує цей ліміт? Це зазвичай називають гострою крововтратою, в результаті якої різко змінюється кровообіг, порушується рух крові від судин до тканин і від тканин до судин. В результаті послаблюється здатність тканин до відтворення та супротив організму інфекціями. Виникає ще ціли ряд інших, спочатку скритих, але все більше виражених негативних процесів в нервовій і ендокринній системах.
Втрата значної частини крові веде за собою зниження можливостей виконання тих важливих функцій (транспортування, захист, регуляція), які виконує кров. А це може привести до глибоких порушень діяльності організму і навіть загибель людини.
Чи можна врятувати людину при гострій крововтраті? Безумовно. Якщо прийняти своєчасно необхідні міри, в число яких входить переливання крові (або окремих її компонентів і препаратів), то успіх гарантований. Разом з тим крововтрати можуть бути передбачені завчасно. Наприклад лікар готується до операції на серці або черевній порожнині. Це запланована крововтрата і лікар повинен проконтролювати наявність заміщення крові в достатній кількості.
Де ж береться така немала кількість людської крові? Як з мілких ручаїв народжуються ріки? Так, і ця «ріка життя» бере свій початок від живої людини, яка добровільно дарує свою кров для спасіння життя та здоров’я інших людей. Дарувати або жертвувати по латині – donare( «донаре»), а звідси і назва цього добровільного дарувальника – донор.