РІКА ЖИТТЯ.

  Як поповнити втрату крові людиною? А на скільки гранично допустима ця втрата? Наш організм може компенсувати своїми силами втрату 10-15% об’єму циркулюючої крові, що складає приблизно 500 мл в дорослої людини. Така втрата не призводить до будь-яких серйозних порушень в діяльності організму людини. А якщо втрата крові значна і перевищує цей ліміт? Це зазвичай називають гострою крововтратою, в результаті якої різко змінюється кровообіг, порушується рух крові від  судин до тканин і від тканин до судин. В результаті послаблюється здатність тканин до відтворення та супротив організму інфекціями. Виникає ще ціли ряд інших, спочатку скритих, але все більше виражених негативних процесів в нервовій і ендокринній системах.

                  Втрата значної частини крові веде за собою зниження можливостей виконання тих важливих функцій (транспортування, захист, регуляція), які виконує кров. А це може привести до глибоких порушень діяльності організму і навіть загибель людини.

              Чи можна врятувати людину при гострій крововтраті? Безумовно. Якщо прийняти своєчасно необхідні міри, в число яких входить переливання крові (або окремих її компонентів і препаратів), то успіх гарантований. Разом з тим крововтрати можуть бути  передбачені завчасно. Наприклад лікар готується до операції на серці або черевній порожнині. Це запланована крововтрата і лікар повинен проконтролювати наявність заміщення крові в достатній кількості.

           Де ж береться така немала кількість людської крові? Як з мілких ручаїв народжуються ріки? Так, і ця «ріка життя» бере свій початок від живої людини, яка добровільно дарує свою кров для спасіння життя та здоров’я інших людей. Дарувати або жертвувати по латині – donare( «донаре»), а звідси і назва цього добровільного дарувальника – донор.